Boys Varsity Wrestling · Jasper Wrestling advances 5 to Semi-State


  Place Points
Terre Haute South Vigo High School 1st 137.5
Bloomington High School South 2nd 117.5
Floyd Central High School 3rd 102
Edgewood High School 4th 71
Southridge High School 5th 70
Jasper High School 6th 64.5
Bloomington High School North 7th 48
West Vigo High School 8th 44
Sullivan High School 9th 41.5
Northview High School 10th 36.5
Mitchell High School 11th 18
Indian Creek High School 12th 15.5
Bedford North Lawrence High School 13th 12
North Knox High School 13th 12
New Albany High School 15th 10
Terre Haute North Vigo High School 16th 6
Forest Park High School 17th 0
Pike Central High School 17th 0
Owen Valley High School 17th 0

IHSAA Regional @ Bloomington South
Team Scores
1 Terre Haute South Vigo 137.5
2 Bloomington South 117.5
3 Floyd Central 102.0
4 Edgewood 71.0
5 Southridge 70.0
6 Jasper 64.5
7 Bloomington North 48.0
8 West Vigo 44.0
9 Sullivan 41.5
10 Northview 36.5
11 Mitchell 18.0
12 Indian Creek 15.5
13 Bedford North Lawrence 12.0
13 North Knox 12.0
15 New Albany 10.0
16 Terre Haute North Vigo 6.0
17 Forest Park 0.0
17 Owen Valley 0.0
17 Pike Central 0.0

Individual Results

106 -Jainier Milanes (27-4) placed 3rd
Quarterfinal – Jainier Milanes (Jasper) 27-4 won by major decision 16-7 over Jackson Heaston (Indian Creek)
Semifinal – Jainier Milanes (Jasper) lost by Dec 5-7 to Cash Turner (Edgewood)
3rd Place Match – Jainier Milanes (Jasper) won by fall 2:05 over Seth Cowden (Northview)

113- Xavi Lopez Quarterfinal – Xavi Lopez (Jasper) lost by Fall 1:24 to Lane Gilbert (Sullivan)

120 – Alex Hardin – Quarterfinal – Alex Hardin (Jasper) lost by Fall 0:14 to Delaney Ruhlman (Bloomington South)

126- Jeb Prechtel (21-4) placed 3rd
Quarterfinal – Jeb Prechtel (Jasper) 21-4 won by fall 1:16 over Braeden Wharton (Northview)
Semifinal – Jeb Prechtel (Jasper) lost by Decision 3-7 to Nicolas Castelluccio (Bloomington South)
3rd Place Match – Jeb Prechtel (Jasper) 21-4 won by tech fall 19-2 over Keith Holder (West Vigo)

138- Cameron Eckstein lost by decision 2-6 in the Quarterfinals to Cade Bengtson (Bloomington South)

145 – Ian Giesler placed 3rd
Quarterfinal – Ian Giesler (Jasper) won by major decision 9-1 over Landon Bell (Edgewood)
Semifinal – Ian Giesler (Jasper) lost by Fall 0:34 to Justice Cash (Bloomington North)
3rd Place Match – Ian Giesler (Jasper) won by decision 7-3 over Johnathan Otte (West Vigo)

152- Sam Bies placed 4th
Quarterfinal – Sam Bies (Jasper) won by fall 1:26 over Chase Hostetler (Bloomington North)
Semifinal – Sam Bies (Jasper) lost by decision 4-9 to Moses Hamm (Terre Haute South Vigo)
3rd Place Match – Sam Bies (Jasper) lost by Decision 0-5 to Jarrell Sholar (West Vigo)

170- Ayden Wigand lost in the Quarterfinals to Noah Minor (Northview) by fall 3:29

182- Liam Kibby lost in the Quarterfinals to Reece Novak (Edgewood) by fall 1:47

195- Ashton Schuetter placed 1st
Quarterfinal – Ashton Schuetter (Jasper) 29-6 won by fall 2:49 over Francisco Franco (Terre Haute North Vigo)
Semifinal – Ashton Schuetter (Jasper) won by fall 3:30 over Christian Verst (Terre Haute South Vigo)
1st Place Match – Ashton Schuetter (Jasper) won by decision 3-2 over Matthew Archer (Edgewood)

220- Will Collon lost in the Quarterfinals to Jazz Brown (Terre Haute North Vigo) by decision 6-3

285 – Quade Popp (Jasper) lost in the Quarterfinals to Race Stewart (Bloomington North) by fall (Fall 1:34)